Endoproteza barku to zabieg chirurgiczny zalecany przede wszystkim tym pacjentom, których problemem jest zwyrodnienie stawu barkowego. Polega on na zastąpieniu zmienionego chorobowo stawu protezą, dzięki czemu poprawia się ruchomość stawu barkowego, a pacjent może pozbyć się bólu. W niektórych przypadkach jest to zabieg ostatniej szansy.

Staw barkowy zbudowany jest z głowy kości ramiennej, oraz panewki stawowej, całość otacza torebka stawowa wzmocniona więzadłami. Operacja stawu barkowego pozwala na usunięcie uszkodzonej części stawu i zastąpienie jej implantem.

Wskazania do zabiegu endoprotezy barku:

  • zwyrodnienie stawu barkowego spowodowane urazami lub stanami zapalnymi,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • nowotwór,
  • wieloodłamowe złamania głowy kości ramiennej,
  • zmiany wynikające z uszkodzenia pierścienia rotatorów,
  • zmiany spowodowane złożoną niestabilnością,
  • jałowa martwica głowy kości ramiennej.

Jakie są rodzaje endoprotez stawu barkowego?

Endoproteza barku całkowita to implant stosowany w przypadkach dużych zmian zwyrodnieniowych. Tworzą go sztuczna panewka stawowa (najczęściej wykonana z polietylenu) i metalowa część mająca zastąpić głowę kości ramiennej.

Endoproteza barku połowiczna to rozwiązanie stosowane w przypadku, gdy zniszczona została tylko głowa kości ramiennej (w wyniku choroby). Jest to wykonany z metalu implant w kształcie kuli, którego zadaniem jest zastąpienie główki stawowej. Podczas zbiegu nie wymienia się panewki stawowej (implant mocowany tylko do kości ramiennej).

Endoproteza barku odwróconacałkowita endoproteza stawu ramiennego pozwalająca odtworzyć ruch w stawie pomimo niewydolności pierścienia rotatorów, polega na zamianie głowy kości ramiennej panewką endoprotezy, zaś panewki – głową endoprotezy.

Endoproteza powierzchniowa, nazywana również kapoplastyką to zabieg polegający na opracowaniu głowy kości ramiennej oraz pokryciu jej głową wykonaną z metalu.

Endoprotezoplastyka stawu ramiennego jest coraz częściej stosowaną metodą leczenia zmian zwyrodnieniowych stawu ramiennego o różnej etiologii np. reumatoidalne zapalenie stawów, po złamaniu okolicy głowy kości ramiennej lub idiopatyczna.

Etapy zabiegu endoprotezoplastyki stawu ramiennego

Operacja barku przeprowadzana jest w pełnej narkozie. Na dzień przed operacją pacjent otrzymuje antybiotyki, aby nie dopuścić do zakażenia; oraz heparynę chroniącą przed zakrzepami. Najpierw lekarz wykonuje w skórze nacięcie w bruździe naramiennej, a po odsunięciu i częściowym nacięciu mięśni przecina on torebkę stawową i odcina głowę kości ramiennej. Następnie wprowadzana jest metalowa głowa endoprotezy z trzpieniem (w przypadku endoprotezoplastyki częściowej, całkowitej i odwróconej). Kolejny etap to wymiana panewki stawu (endoproteza całkowita i odwrócona), a w przypadku kapoplastyki – pokrycie głowy kości ramiennej głową endoprotezy. Operacja kończy się zamknięciem powłok i założeniem szwów. Cały zabieg trwa ok. 1-2 godzin, a kończyna umieszczana jest w ortezie.

Powyższy opis przedstawia ogólny przebieg alloplastyki stawu ramiennego zależnie od konkretnego przypadku może on ulegać modyfikacjom.

Rechabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu barkowego

Pacjenci, którzy chcą wyleczyć operacyjnie zwyrodnienie stawu barkowego, powinni mieć świadomość, że o powodzeniu i dobrych efektach zabiegu w dużej mierze decyduje działanie po jego przeprowadzeniu. Przede wszystkim nie można dopuścić do zaników mięśniowych, dlatego też jeśli konieczna jest operacja barku, rehabilitacja ma ogromne znacznie w powrocie do zdrowia. Ćwiczenia rozpoczynane są już kilka dni po zabiegu i powinny one być wykonywane pod okiem specjalisty. Przydatne jest też skorzystanie z aparatu do wykonywania ciągłego biernego ruchu. Ruchy czynne barku mogą być wprowadzane dopiero ok. 3 tygodni po zabiegu, zaś po upływie 3 miesięcy możliwe jest wykonywanie oporowanych ruchów w pełnym zakresie. Szczegółowych informacji dotyczących postępowania po alloplastyce barku powinien udzielić prowadzący lekarz ortopeda i właśnie do niego należy kierować wszelkie pytania związane z procesem powrotu do pełnej sprawności fizycznej.

Jak przygotować się do zabiegu alloplastyki barku?

Zwyrodnienie barku leczone za pomocą endoprotezoplastyki wymaga odpowiedniego przygotowania. Do szpitala należy zabrać dokument tożsamości, dokumentację medyczną wraz z wynikami zleconych przez lekarza badań, oraz rzeczy osobiste, jak piżama, czy przybory toaletowe. Zdarza się, że niektóre operacje wymagają od pacjenta, aby ten miał przy sobie w chwili przyjęcia do szpitala odpowiedni sprzęt medyczny, taki jak pończochy przeciwzakrzepowe, kule, stabilizator, kołnierz podbródkowy, czy pas lędźwiowy. Informacji na temat konieczności posiadania tego typu produktów udziela operator, a więc lekarz wykonujący zabieg, podczas wizyty przedoperacyjnej. Tego typu produkty ortopedyczno-rehabilitacyjne zazwyczaj dostępne są w sklepach medycznych, ale można je też zamówić.

Endoproteza stawu barkowego cena

Cena za operacje barku, która w klinikach prywatnych wynosi zazwyczaj ok. kilkanaście do ponad dwudziestu tysięcy złotych to rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu bólu wywołanego chorobami zwyrodnieniowymi stawu barkowego. W zdecydowanej większości przypadków zabieg ten pozwala całkowicie się go pozbyć. Jeśli dodatkowo pacjent po wszczepieniu implantu dba o rehabilitację pod okiem specjalistów i samodzielnie ćwiczy w domu, ma duże szanse na odzyskanie pełnej ruchomości stawu. Może więc okazać się, że endoproteza barku, której cena wydaje się duża, to jedyny sposób, aby pozbyć się przykrych dolegliwości i wrócić do zdrowia.